image_13960523839495.jpg - 8.21 kB

 

1-بر اساس یک تحقیق معتبر در سال 2005 حدود 42 درصد آمریکایی­های بالغ دچار کمبود ویتامینD (کمتراز 20 نانوگرم در هرمیلی لیتر خون) می باشند. این آمار در ایران بین 40 تا 60 درصد می باشد.

2- حدود یک میلیارد نفر از مردم دنیا دچار کمبود ویتامین D و یا مقادیر ناکافی ویتامینD می باشند که ناشی از بیماریها ، عدم قرارگرفتن مناسب در برابر نور آفتاب و افزایش استفاده از ضدآفتاب ها می باشند.

3-شیوع کمبود ویتامینD از سالهای 1970 به بعد به دوعلت افزایش یافته است :

اول تغییر شیوه­ی زندگی که افراد کمتر در برابر نور آفتاب قرار می­گیرند و دوم افزایش استفاده از ضد آفتاب ها در زمان هایی که افراد در برابر نور آفتاب قرار می­ گیرند ولی نور آفتاب جذب پوست  نمی شود.

4- ویتامینD حیوانی (D3) و ویتامین D گیاهی (D2) هیچ کدام فرم فعال ویتامین D نمی باشند و باید در کبد به فرم فعال تبدیل گردند . از طرف دیگر پوست می تواند به کمک اشعه ی ماوراء بنفش ، کلسترول را به ویتامین D غیر فعال تبدیل نماید.

5- منابع ویتامین D حیوانی شامل ماهی (بیشتر انواع غیر پرورشی) ، روغن کبد ماهی، جگر و تخم مرغ و منابع ویتامینD گیاهی شامل قارچ و آووکادو می باشند، ولی حتی بهترین رژیم های های غذایی طبیعی نیز بدون قرار گرفتن بدن در معرض نور کافی آفتاب نمی توانند نیاز روزانه ی بدن را تأمین نمایند.

امروزه رسانه ها پر از اخبار و مطالب گوناگون درباره ی دیابت یا بیماری قند میباشد ولی شاید بیشتر ما اطلاع درستی از آنچه در این بیماری در بدن فرد مبتلا اتفاق می افتد نداریم. چرا قند خون بالا می رود ؟ آیا علت آن مصرف بیش از حد قند و شکر و مواد شیرین می باشد ؟

تقریباً تمامی سلول های بدن به " گلوکز"یا همان قند خون برای ادامه ی حیات خود نیاز دارند و از این لحاظ گلوکز را می­توان به پول رایج در یک شهر یا کشور تشبیه کرد که نیازهای اولیه ی مردم (در اینجا سلول ها) را می­توان به توسط آن تأمین کرد. گلوکز در درون سلول می سوزد و انرژی لازم برای حیات و سوخت و ساز سلولی (متابولیسم) را تأمین می­ کند. اما ورود گلوکز به درون سلول بی ضابطه نیست و دروازه های مخصوص سلولی ورود گلوکز به بدن را تنظیم می کنند. مهم ترین و معروف ترین عامل ورود به گلوکز به درون سلول، هورمون انسولین است که از غده­ ی پانکراس یا لوزالمعده به درون خون ترشح می شود. انسولین به دروازه های سلولی گلوکز که روی سطح خارجی سلولها واقع شده اند می چسبد و مانند کلیدی این قفل ها را باز می­ کند تا گلوکز وارد سلول شود. به زبانی ساده تر می­توان گفت آنچه در دیابت چاقی یا دیابت غیروابسته به انسولین اتفاق می­ افتد این است که هورمون انسولین به دلایلی دیگر نمی ­تواند این قفل سلولی را باز کند و در نتیجه گلوکز هم نمی ­تواند وارد سلول شود (افزایش وزن و چاقی از مهم ترین این دلایل است). پس اگر کسی بپرسد آیا در دیابت چاقی ما کمبود انسولین داریم و یا تولید قند در بدن افزایش یافته است پاسخ خیر است! بگذارید مثالی بزنیم : شهری را در نظر بگیرید که مردم شهر داخل خانه هایشان زندانی شده اند. درب خانه هایشان قفل است. افراد داخل خانه­ ها همگی گرسنه اند و هیچ دسترسی به خارج خانه­ هایشان ندارند. در عین حال داخل خیابان­ها و کوچه­ های شهر پر از غذا و آذوقه است ولی این آذوقه امکان ورود به داخل خانه­ ها را ندارد! بدن فرد مبتلا به دیابت چاقی یا دیابت غیروابسته به انسولین دچار یک مشکل متضاد است. سلول هایش از گرسنگی و کمبود گلوکز رنج می برند و دچار فقر غذایی هستند و در عین حال جریان خون این فرد پر از گلوکز و قند است و این قند فراوان نه تنها کمکی به سلول های گرسنه نمی­ کند بلکه به اندام­ها و دستگاه هایی که این سلول ها در آنها واقع شده ­اند مانند کلیه­، شبکیه­ ی چشم، عروق ریز و سیستم اعصاب نیز آسیب جدی میزند. پس در این حالت می­توان گفت که بدن فرد نسبت به انسولین از خود مقاومت نشان می­ دهد و انسولین تزریقی کمکی به این افراد نخواهد کرد                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

هورمون DHT با کمک آنزیمی به نام  5-Alpha Reductase از تستوسترون به وجود می آید و مقدار زیاد آن موجب می شود فولیکول های مو کوچکتر و ضعیف تر شده و مو را به سمت فاز استراحت ببرد که این امر باعث می شود موی جدید نسبت به موی قبلی ظریفتر شده و با ادامه ی این پروسه در چند سیکل بعدی ، موها قادر به رشد نخواهند بود . افزایش بیش از حد طبیعی DHT همچنین از رسیدن ویتامین ها و مواد معدنی به فولیکول های مو جلوگیری می کند.آقایان اکثرا موهای خود را در ناحیه ی Temporal یا جلوی سر،  سپس در ناحیه ی Crown  یا فرق سر  و بعد از آن در ناحیه ی Vertex یا بالای سر از دست می دهند که این مراحل به دلیل وجود غدد عرق در این نواحی است که DHT را حمل می کنند. در خانم ها ریزش موها بدون هیچ الگوی خاصی اتفاق می افتد.

Quadruple And Triple Marker Tests :

این تستها بر روی نمونه خون خانم های حامله انجام شده و اطلاعات مفیدی از وضعیت بارداری را می توانند پیش بینی نمایند. به عبارت دیگر با انجام این تستها میتوان به وجود نقایص ژنتیکی در جنین تا حدود زیادی پی برد.

پارامترهای زیررا در این تستها بررسی می کنیم .

  • AFP  یا آلفافتوپروتئیین که توسط جنین ترشح می شود.
  • HCG یا گنادوتروپین کوریونیک که توسط جفت ترشح می شود.
  • Unconjucated Estriol  یا استریول غیر کنژوکه که توسط جفت و جنین ترشح می شود.
  • Inhibin-A پروتئینی که از گوناد ترشح شده و در رشد جنین موثر است.

 مقادیر به دقت اندازه گیری شده ی پارامترهای فوق به همراه اطلاعاتی مثل سن و وزن مادر، نژاد ، سن جنین و نیز اطلاعاتی از اخرین سونوگرافی انجام شده از جنین کنار هم گذاشته شده و احتمال وجود نقایص ژنتیکی نظیر سندروم داون ، تریزومی 21 ، سندروم ادوارد و نقص در لوله های سیستم عصبی را به صورت درصد ریسک مشخص می کند. 

آزمایش هموگلوبین A1C چیست؟

تست آزمایشگاهی ساده ای که میانگین میزان قند موجود در خون فرد را در 3 ماه گذشته نشان می دهد،  آزمایش هموگلوبین A1C نشان می دهد که قند خون فرد مبتلا به دیابت در طول این مدت به میزان نرمال نزدیک بوده یا  از میزان نرمال بسیار بالاتر است.

قندی که در جریان خون وجود دارد تمایل اتصال به هموگلوبین (حامل اکسیژن در خون) در گلبول قرمز را دارد این فرایند گلیکوزیلیشن (glycosylation) نامیده می شود. هموگلوبین مانند تمام پروتئین های دیگر بدن با قندها از جمله گلوکز ترکیب می شود. این ترکیب تا زمانی که گلبول قرمز در خون زنده است (تقریباً 120 روز) پایدار می باشد و این اساس آزمایش هموگلوبین A1C  را تشکیل می دهد . هر چقدر میزان قند خون شما در طول 4-3 ماه گذشته بالاتر از مقدار طبیعی باشد، درصد هموگلوبین A1C خون شما با گلوکز ترکیب شده است نیز بیشتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده است، هر چه میزان هموگلوبین A1C پائین تر باشد احتمال ابتلا به عوارض بینایی، کلیوی و اعصاب انتهایی در بیماران دیابتی کمتر است.